Hírek,  Magazin

Az Egyesült Királyság legritkább élővilága a füstre szoruló kihalás szélén

Az Egyesült Királyság ritka élővilága súlyos veszélybe került az utóbbi hetek intenzív gyepűzési tüzei következtében, figyelmeztettek a természetvédők. Az érintett fajok között olyan veszélyeztetett madarak találhatók, mint a hen harrier és a vízi pocok, amely a leggyorsabban csökkenő emlősfaj az Egyesült Királyságban. A National Trust közleménye szerint úgy vélik, hogy a Powysban található Abergwesyn közös területen zajló folyamatos tűzesetek elpusztították az aranyfekete fecskék „utolsó megmaradt” helyi költőhelyét, amelyet a brit hegyvidékek legszebb madaraiként tartanak számon. Az év eddigi részében az Egyesült Királyságban összesen 110 négyzetmérföldnyi (284 négyzetkilométer) terület égett le a tüzek miatt, ami nagyobb terület, mint Birmingham.

A BBC által megszerzett adatok szerint Walesben a tűzoltóságok már közel 1,400 tűzesettel küzdöttek idén, ami arra ösztönözte a tűzoltóságokat, hogy „felelősségteljesen cselekedjenek” és jelentsenek minden gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy kifejtette, hogy 2025 „a legrosszabb évnek ígérkezik a hazai tűzesetek történetében”. „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, hogy ez a legrosszabb év a vadon élő állatok tűz általi pusztulásának megfigyelésében” – mondta McCarthy. A rekord szárazság és a szokatlanul magas márciusi hőmérsékletek hozzájárultak a tűzesetek kialakulásához. A 2024-es év alacsony tűzesetszáma szintén több növényzetet hagyott hátra, amely táplálékul szolgálhatott a tüzeknek.

Walesben a Coed Cadw, a Woodland Trust, jelentette, hogy egy „helyrehozhatatlan” terület, amelyet a mérsékelt atlanti esőerdő jellemez, károsodott az Aberystwyth közelében található Allt Boethnél, ahol a védett kék harangvirágok is megsérültek. Ezt a területet kelta esőerdőnek is nevezik, és ritka növények, zuzmók és gombák otthona, veszélyeztetettebb, mint a trópusi esőerdők. Angliában a National Trust arról számolt be, hogy több ezer újonnan ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Moor területén. Észak-Írország Morne-hegyein a gerinctelenek és a földön élő állatok, például a hüllők „egyszerűen lángra lobbantak”.

A vízi pocok jövője is aggasztó, mivel már így is komoly veszélyt jelent a lakóhelyek elvesztése és az amerikai nyércek általi predáció. A kis állatok, mint a vízi pocok és az egerek, amelyek üregekben élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyük és táplálékforrásaik megsemmisülnek. Rob Parry, az INCC munkatársa szerint a vízi pocok „a leggyorsabban csökkenő emlős”. „Az utolsó bástyájuk [Walesben] a hegyvidékeken található, így amikor ezek a helyszínek leégnek, az borzalmas a helyi populáció számára, de az Egyesült Királyság szempontjából egy lépéssel közelebb kerülünk egy egész faj kihalásához” – mondta Parry.

Az INCC öt költőpár barnamedve fészkelését is nyomon követi az Amman-völgyben, ahol a tűzesetek hatalmas területeket pusztítottak el. „Néhány héttel ezelőtt az egész területet fel tudták keresni, hogy táplálékot találjanak a fiókáiknak, most viszont már nincs ilyen lehetőségük” – tette hozzá Parry. A hen harrier és a fülemüle is érintett, amelyek a közelmúltban végrehajtott természetvédelmi erőfeszítések miatt növekedésnek indultak a walesi hegyvidéken, míg a fülemülék száma óriási mértékben csökkent az 1970-es évek óta.

A természetvédelmi szervezetek, mint az INCC, arra kérik a gazdákat, hogy jobban figyeljék a szabályozott tüzeket, és javítsák a tűzesetek környezeti hatásainak monitorozását. A Natural Resources Wales (NRW) szerint a tűzesetek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint a tavalyi évben a tűzesetek több mint fele ezen a területen történt. Az utóbbi három napban Dél-Wales völgyeiben több mint 75 tűzesetet regisztráltak. A tűzesetek hatásai messze túlmutatnak a helyi területeken, mivel az esőzés után a frissen leégett talajból kimosott foszfátok a folyókba és patakokba juthatnak, rontva a vízminőséget. A statisztikák szerint a legtöbb tűzesetet szándékosan indítják el, de előfordulhat, hogy eldobható grillekből vagy ellenőrzött tüzekből származó lángok is okoznak tűzeseteket. Dél-Walesben a tűzoltók az iskolákban tanítják a gyerekeket a tűzesetek pusztító hatásairól, hogy már fiatal korban tudatosítsák bennük a problémát.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük