Hírek,  Technika

A jövő űrutazása: Robotok válthatják-e fel az emberi űrhajósokat?

Karácsony estéjén a NASA Parker Solar Probe nevű autonóm űrszonda átrepült a Nap mellett, közelebb, mint bármely ember által készített objektum valaha. Ez a küldetés nem csupán tudományos szempontból volt jelentőségteljes, hanem egy mérföldkő is az emberiség történetében, mégpedig úgy, hogy a szonda teljesen önállóan végezte el előre programozott feladatait, anélkül, hogy bármilyen kapcsolatba lépett volna a Földdel. Az űrszonda célja, hogy mélyebb megértést nyerjen a Napról, különös figyelmet fordítva arra, hogy ez miként befolyásolja a Föld űrháztartását.

Az autonóm űrszondák használata nem újkeletű dolog; az elmúlt hat évtizedben számos robotizált űrszondát küldtek az űr különböző pontjaira, elérve olyan helyeket, ahová az emberi űrhajósok soha nem tudtak eljutni. A Parker Solar Probe például a 10 napos repülése során 1000 Celsius-fokos hőmérséklettel találkozott, ami rendkívüli kihívást jelentett a technológia számára. E sikeres autonóm küldetések, valamint az új, fejlett mesterséges intelligencia (AI) megjelenése új kérdéseket vet fel az emberi űrkutatás jövőjével kapcsolatban. Egyes tudósok arra figyelmeztetnek, hogy lehet, hogy a jövőben már nem is lesz szükség emberi űrhajósokra. Lord Martin Rees, az Egyesült Királyság csillagásza úgy véli, hogy „a robotok gyorsan fejlődnek, és az emberi űrutazásra fordított közpénzek szükségessége egyre gyengül.” Szerinte az emberek űrbe küldésének egyetlen indoka az lehet, hogy kalandot keressenek, ami szerinte magánfinanszírozás alatt kellene, hogy álljon.

Andrew Coates, a Londoni Egyetem fizikusa is egyetért ezzel, hangsúlyozva, hogy a robotok sokkal messzebb képesek eljutni, és sokkal több feladatot tudnak elvégezni, mint az emberek. Azonban a kérdés, hogy mi lesz a jövő űrhajós generációkkal, hiszen vannak olyan feladatok, amelyeket az emberek sokkal hatékonyabban tudnak végezni, mint a legfejlettebb robotok. Az autonóm űrszondák, mint például a NASA Curiosity roverje, már most is képesek önállóan döntéseket hozni, de a sebességük és a mozgásuk korlátozott.

A tudományos kutatás során az emberi jelenlét nem csupán a felfedezés öröméről szól, hanem a tudományos kísérletek elvégzéséről is, például a Nemzetközi Űrállomáson. Az emberek sokkal sokoldalúbbak, és gyorsabban képesek feladatokat elvégezni, mint a robotok, de a túlélésüket biztosítani sokkal nehezebb és drágább. Ezen a téren a robotok előnye, hogy nem igényelnek táplálékot, vizet, vagy alvást, így folyamatosan képesek dolgozni.

A kihívások ellenére a robotok is korlátozottak: sok esetben lassúak és módszeresek. Például a Mars roverjei, amelyek távirányítással működnek, alig 0,1 mph sebességgel haladnak, ami jelentős időt igényel a kutatási feladatok végrehajtásához. Dr. Ian Crawford, a Londoni Egyetem bolygótudósa szerint az AI képes lehet a robotok hatékonyságának növelésére, de nem biztos, hogy a robotok képesek lesznek felülmúlni az embereket az új környezetek felfedezésében.

A jövő technológiái, mint például a humanoid robotok, amelyek laboratóriumi körülmények között különböző feladatokat képesek elvégezni, szintén fontos szerepet játszhatnak az űrkutatásban. A NASA Valkyrie robotja, amely az emberi formát mintázza, azzal a céllal készült, hogy versenyezzen a robotika területén. A humanoid robotok, mint a Robonaut, már most is segítenek az űrhajósok munkájában, lehetővé téve számukra, hogy összetett feladatokat végezzenek, amelyeket a hagyományos robotok nem tudnak.

A NASA jelenlegi tervei között szerepel, hogy embereket küldjön a Holdra, valamint a Marsra, ahol Elon Musk, a SpaceX vezérigazgatója egy kolónia létrehozását célozza meg. A Marsra való utazás nemcsak technikai kihívásokat jelent, hanem etikai kérdéseket is felvet, például hogy a környezetben vajon megfelelően fejlődnek-e majd a csecsemők. A tudósok között folyik a vita arról, hogy az emberi és robotikus felfedezés hogyan olvadhat össze a jövőben. Lord Rees víziója szerint a jövő űrhajósai részben gépek lesznek, amelyek képesek alkalmazkodni a szélsőséges környezetekhez.

A jövő űrkalandjai előttünk állnak, és bár a robotok egyre fontosabb szerepet játszanak az űrkutatásban, az emberek inspiráló jelenléte elengedhetetlen marad ahhoz, hogy a jövő generációi is merjenek álmodni a csillagok között. Az emberi felfedezés és a robotika együttműködése egy új korszakot nyithat meg az űrkutatás történetében, ahol az ember és a gép közötti határok elmosódnak, és a felfedezés lehetőségei szinte végtelenek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cy7keddnj31o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük