Hírek,  Technika

Aszteroida fedezte fel az élet alapköveit, állítják a tudósok

A Bennu nevű aszteroida szemcsés porában a élet kémiai építőelemeit fedezték fel, amelyről egy új elemzés számolt be. A NASA űrszondája által begyűjtött minták gazdag ásványi anyagokat és több ezer szerves vegyületet tartalmaznak. Ezek között megtalálhatók az aminosavak, amelyek a fehérjék felépítéséért felelősek, valamint a nukleobázisok, amelyek a DNS alapvető összetevői. Bár ez nem jelenti azt, hogy valaha is élet volt a Bennun, a felfedezés megerősíti azt az elméletet, miszerint az aszteroidák szállíthatták ezeket az élethez szükséges alapanyagokat a Földre, amikor több milliárd évvel ezelőtt becsapódtak bolygónkba. A tudósok úgy vélik, hogy ezek az összetevők más világokra is eljuthattak a Naprendszerünkben.

Sara Russell professzor, a londoni Természettudományi Múzeum kozmikus ásványtani szakértője elmondta: „Amit megtudtunk, az lenyűgöző. Ez az információ a saját eredeteinkről mesél, és lehetővé teszi, hogy válaszokat adjunk arra a kérdésre, hogy hol kezdődött az élet. Ki ne szeretné tudni, hogyan indult az élet?” A kutatás eredményeit két tanulmányban publikálták a Nature és a Nature Astronomy folyóiratokban.

A Bennu begyűjtése a NASA egyik legmerészebb küldetése volt. Az Osiris Rex nevű űrszonda kinyújtotta robotkarját, hogy összegyűjtsön egy kis részt a 500 méter széles aszteroidából, majd ezt egy kapszulába csomagolva visszahozta a Földre 2023-ban. Körülbelül 120 gramm fekete port gyűjtöttek össze, amelyet tudósok világszerte tanulmányoznak. Bár ez az mennyiség nem tűnik soknak, az eddigi elemzések alapján igazi kincsesbányának bizonyult. „Minden egyes szemcse új információval szolgál Bennuról” – mondta Russell professzor, aki a mikroszkopikus részecskéket tanulmányozza. Az Egyesült Királyságba körülbelül egy teáskanálnyi aszteroida por került.

A legújabb kutatás bemutatta, hogy az aszteroidán gazdag nitrogén- és szénvegyületek találhatók. Ezek között szerepel a 20 aminosav közül 14, amelyet az élet a Földön a fehérjék felépítéséhez használ, valamint mind a négy gyűrűs molekula, amelyek a DNS-t alkotják – az adenint, guanint, citosint és timint. A kutatás során számos ásványi anyagot és sót is felfedeztek, ami arra utal, hogy korábban víz volt jelen az aszteroidán. Az ammónia, amely fontos szerepet játszik a biokémiai reakciókban, szintén megtalálható volt a mintákban. Néhány ilyen vegyületet már korábban is észleltek olyan űrkőzetekben, amelyek a Földre hullottak, de másokat most sikerült először azonosítani.

Russell professzor elmondta: „Hihetetlen, mennyire gazdag az anyag. Tele van olyan ásványokkal, amelyeket korábban nem láttunk meteoritokban, és a kombinációk is új felfedezéseket hoztak. Nagyon izgalmas volt tanulmányozni.” Ez a legújabb kutatás tovább erősíti azt a növekvő bizonyítékot, hogy az aszteroidák vízet és szerves anyagokat hoztak a Földre. Ashley King doktornő, a Természettudományi Múzeum kutatója elmondta: „A korai Naprendszer valóban zűrzavaros volt, és milliónyi aszteroida, mint a Bennu, repkedett.”

Az elképzelés az, hogy ezek az aszteroidák bombázták a fiatal Földet, megtermékenyítve bolygónkat olyan alapanyagokkal, amelyekből az óceánok kialakultak, és lehetővé tették az élet megjelenését. Azonban a Föld nem volt az egyetlen világ, amelyet űrsziklák értek. Az aszteroidák más bolygókkal is ütköztek. „A Föld egyedi, mert eddig ez az egyetlen hely, ahol életet találtunk, de tudjuk, hogy az aszteroidák az élethez szükséges összetevőket, a szenet és a vizet, a Naprendszer egész területén szállították” – mondta Dr. King. „Egyik legfontosabb kérdés, amit most próbálunk megérteni, az, hogy ha a megfelelő körülmények adottak, miért van élet itt a Földön – és vajon találhatunk-e máshol is életet a Naprendszerünkben?”

Ez kulcsfontosságú kérdés, amelyre a tudósok folytatni fogják a válaszkeresést. Az előttük álló évtizedekben rengeteg kutatás vár rájuk a Bennuból hozott porral, és a kozmikus szomszédságunk további felfedezésére is lehetőség nyílik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c7vd1zjlr5lo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük