Gazdaság,  Technika

Örményország szilícium-völgyet álmodik a Kaukázusban

Örményországban a technológiai oktatás már korán, az iskolás évek elején elkezdődik. Jereván külvárosában, egy tipikus háromszintes állami iskolában találkozunk Slavikkal, aki mindössze kilenc éves, és büszkén mutatja be találmányát – egy dobozt, amely három LED világítással rendelkezik. Maria, a 21 éves technológiai oktató, aki vezeti az órát, elmondja, hogy Slavik megtanulta, hogyan kell irányítani a készüléket, és hogy a programozási nyelvet is használja. „Látható, hogy a kódot ő írta” – mondja Maria. A közelben Eric és Narek, akik 14 évesek, egy okos üvegház modellt mutatnak be, amely képes figyelni a hőmérsékletet és automatikusan szabályozni a ventilátorokat egy mobilalkalmazáson keresztül. A gyerekek lelkesedése határtalan, hiszen mások is bemutatják saját találmányaikat: játékokat, robotokat, alkalmazásokat és okosotthon projekteket.

Az 11 éves Arakel papírból készült házmodelljét tartja a kezében, amelynek van egy kihúzható ruhaszárítója. „Megkönnyítettem anyukám dolgát, az eszköz egyik része a tetőn van, a másik pedig egy motor” – mondja. „Amikor esik az eső, a kötél a tető alá húzódik, hogy a ruhák szárazak maradjanak.” Ezek a fiatal feltalálók mérnöki laboratóriumi órákon vesznek részt, ahol programozást, robotikát, kódolást, 3D modellezést és egyéb tudományágakat tanulnak. A program 2014-ben indult Armath néven, amely angolul „gyökeret” jelent. Ma már 650 Armath labor működik iskolákban szerte Örményországban. Ezt az kezdeményezést az UATE, azaz a Fejlett Technológiai Vállalatok Szövetsége indította el, amely több mint 200 magas technológiai örmény céget képvisel.

Sarkis Karapetyan, az UATE vezérigazgatója kiemeli, hogy a céljuk Örményországot egy technológiai központtá alakítani, amely nemcsak a saját, hanem a világ számára is értékeket teremt. Jerevani irodájában, amely tágas és nyitott, elmondja, hogy jelenleg körülbelül 4000 technológiai vállalat működik Örményországban. Az Armath a UATE oktatási és munkaerő-fejlesztési programjának része. Karapetyan hangsúlyozza, hogy ez a program a legnagyobb sikerű köz- és magánszféra együttműködés az országban. „A magánszektorból tőkét gyűjtünk, elmegyünk az iskolákba, és létrehozzuk az Armath laborokat, az eszközöket pedig mi adományozzuk” – mondja. „A kormány, az oktatási minisztérium pedig évente 2 millió dolláros költségvetést biztosít az oktatók bérének fedezésére.” Jelenleg már több mint 600 oktató dolgozik, és 17 000 aktív diák vesz részt a programban. A cél az, hogy évente 5000 tehetséges gyerek döntse el, hogy mérnök lesz.

Örményország, amely 2,7 millió lakosával a legkisebb az Örmény- és Grúz Köztársaság között, nem rendelkezik természetes erőforrásokkal, és a szomszédos Azerbajdzsánnal és Törökországgal fennálló területi viták miatt évtizedek óta zárva állnak a határai. Ennek ellenére a Szovjetunió idején Örményország a matematika és a számítástechnika központjává vált. 1956-ban megalapították a Jerevani Matematikai Gépek Tudományos Kutatóintézetét, amely 1960-ra két első generációs számítógépet fejlesztett ki. Ma az ország ezt a hagyományt kihasználva arra törekszik, hogy a Kaukázus technológiai hatalmává váljon, és már bizonyos sikereket is elért. A Picsart, egy mesterséges intelligenciával működő fotó- és videószerkesztő alkalmazást 2011-ben indították Örményországban, és mára a cég értéke elérte az 1,5 milliárd dollárt. További sikeres örmény vállalatok közé tartozik a Krisp, amely hangfeldolgozó szoftvert készít, és a Service Titan, amely üzleti szoftvereket kínál.

A globális örmény diaszpóra is kulcsszerepet játszik Örményország technológiai fejlődésében, mivel a világ összes örményeinek körülbelül 75%-a külföldön él. E közösség fontos kapcsolatokat biztosít, különösen az amerikai technológiai iparban. Az Egyesült Államokban mintegy 1,6 millió örmény származású ember él, elsősorban Kaliforniában. Samvel Khachikyan, a SmartGate programigazgatója, amely kaliforniai és örmény székhellyel rendelkező kockázati tőkealap, elmondja, hogy a legnagyobb amerikai cégek vezetőségében „biztosan találni fogunk egy vagy két örményt”. Khachikyan magyarázza, hogy cége hogyan segít az örmény vállalkozóknak az Egyesült Államokban való működés megkezdésében. A SmartGate célja, hogy intenzív kapcsolatépítési lehetőségeket biztosítson örmény alapítók számára a Szilícium-völgyben és Los Angelesben.

Az örmény startupok gyakran először hazai piacon tesztelik termékeiket. Irina Ghazaryan, a Dr Yan nevű alkalmazás alapítója, amely megváltoztatja, hogyan férnek hozzá az örmények az egészségügyi ellátáshoz, segítve őket az orvosokkal való időpontfoglalásban. Az app előfizetéses modellben működik, az orvosok fizetnek a platformon való megjelenésért, és Ghazaryan tervezi a bővítést. „Havonta legalább 25%-os bevételnövekedést tapasztalunk” – mondja. Örményország tech ökoszisztémája váratlan lökést kapott 2022-ben, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát. Ezrek hagyták el Oroszországot, sokan közülük Örményországban telepedtek le. Az Nvidia, az amerikai chipgyártó óriás is áthelyezte orosz irodáját Örményországba. Az orosz IT szakember, Vasily, aki 2023-ban költözött Örményországba, elmondja, hogy az ország volt a legbarátságosabb a helyiek iránt, hogy segítsen nekik az alkalmazkodásban. Jelenleg az orosz IT közösség Örményországban 5000-8000 fő közé tehető. Ez a bevándorlás segített a technológiai szektor hiányosságainak pótlásában, különösen az adatfeldolgozás, a kiberbiztonság és a pénzügyi technológiák területén.

A jövőbeli kilátások azonban optimisták Örményország tech szektora számára. Samvel Khachikyan úgy véli, hogy a szektor fellendülése várható, hiszen a Service Titan tavaly decemberben a New York-i tőzsdére lépett, és mára értéke meghaladja a 10 milliárd dollárt.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2ew48p13y0o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük