
Tiszta siker: Az első női űrhajós csapat biztonságban landolt a Földön
Katy Perry, a világhírű popénekesnő, és öt másik nő sikeresen visszatértek a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával az űrbe utaztak. A különleges utazás során Perry mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint Gayle King, a CBS műsorvezetője is. King elmondta, hogy az utazás egyik fénypontja az volt, amikor Perry előadta Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométer magasra emelkedett a Föld felett, átlépve a nemzetközileg elismert űrhatárt, és néhány pillanatra súlytalanságot tapasztalva.
A fedélzeten volt Aisha Bowe, a NASA volt rakétamérnöke, Amanda Nguyen, a polgári jogok aktivistája, és Kerianne Flynn, filmproducer is. A New Shepard rakéta a texasi West Texas indítóhelyről emelkedett a levegőbe helyi idő szerint 08:30-kor (14:30 BST). A kapszula ejtőernyővel segített lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakéta fokozat ugyancsak Texasban landolt. A kapszulában hallható volt az örömteli kiáltás, amikor a mentőcsapat megérkezett, hogy összegyűjtse őket. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki elsőként szállt ki. „Nagyon büszke vagyok erre a csoportra,” mondta könnyes szemmel. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kinéztem az ablakon, és láttuk a holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt,” mondta, hozzátéve, hogy nem ezt várta. „Csendes volt, de igazán élettel teli.”
A következő, aki kiszállt, Katy Perry volt, aki megcsókolta a földet és egy margarétát emelt a magasba – lánya neve is Daisy. Gayle King szintén térdre ereszkedett és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatot eltölteni a földdel, hogy értékeljem azt egy másodpercre,” mondta. Az utolsó, aki kiszállt, Kerianne Flynn volt, aki az égre mutatva kiáltott: „Elmentem az űrbe.”
A földön egy hírességekből álló közönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőtérről beszélve elmondta: „Nem is gondoltam, hogy mennyire érzelmes lesz, nehéz elmondani. Tele vagyok adrenalinnal, és itt állok.” „Bármit is álmodsz, elérheted, különösen a mai világban. Álmok nagyok, kívánj a csillagokért – és egy nap talán te is közöttük lehetsz,” tette hozzá. Oprah Winfrey barátjáról, Gayle Kingről beszélt, megosztva, hogy King idegessége repülés közben közismert. „Minden alkalommal, amikor repülünk, valakinek az ölében ül a legkisebb turbulenciánál. Valódi szorongása van, amikor repül,” mondta.
A repülőgépet teljesen autonóm módon kellett működtetni, nem volt szükség pilótákra, és a legénység nem irányította manuálisan az eszközt. Az utolsó tisztán női űrrepülés több mint 60 éve történt, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet űrhajós, az első nő lett, aki önálló küldetés keretében utazott az űrbe a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt más tisztán női űrrepülés, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatáshoz.
A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, így minden sikeres indítás fontos és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor néhány kritikus hangsúlyozza, hogy ez turizmus, nem űrkutatás, és a professzionális űrhajósok küldetéseket teljesítenek, beleértve a tudományos kutatást is, az emberiség javára. „Egy híresség nem az emberiség küldötte – saját okai miatt utazik az űrbe,” mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, a Európai Űrügynökség politikai tanácsadója. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán frusztrálóak is lehetnek az űrkutatók számára,” tette hozzá.
A repülés sokféle reakciót generált a közösségi médiában, az entuziazmustól a ellenségeskedésig. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértői hálózat tagja megjegyezte: „Sok kommentet láttam a közösségi médiában, amely azt mondta, hogy ‘ez olyan, mint a Valódi háziasszonyok Marsra mennek’, vagy ‘szóval az oligarchák az űrben, olvassátok el a levegőt, a időzítés borzalmas.'” Ugyanakkor: „Sok pozitív vélemény is volt. Az emberek azt mondták, hogy ‘ó, ez annyira menő. Katy Perry az űrbe megy.'”
A repülés után tartott sajtótájékoztatón két nő reagált néhány kritikára, amelyet a küldetés kapott, például a költségekre vonatkozóan. „Úgy érzem, hogy bárki, aki kritizál, nem igazán érti, mi történik itt,” mondta Gayle King. Kifejtette, hogy az űrhajósok hatalmas pozitív visszajelzést kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez hozzátette, hogy „nagyon felháborodott” a kritikán, és szeretné, ha a kétkedők ellátogatnának a Blue Originhez, és látnák azokat a munkavállalókat, akik „szívüket és lelküket beleadják” a küldetésekbe.
A Blue Origin egy magánűrkutató cég, amelyet 2000-ben alapított Bezos, az Amazon milliárdos vállalkozója. Bár a Blue Origin nem közölte a teljes jegyárakat, 150 000 dolláros (kb. 114 575 font) letét szükséges a helyfoglaláshoz, ami hangsúlyozza ezeknek a korai repüléseknek az exkluzivitását. A cég a szuborbitális turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdi leszálló rendszereket.
A New Shepard rakéta teljesen újrahasználhatóra van tervezve, és a fokozat minden repülés után függőlegesen tér vissza a kilövőpályára, csökkentve ezzel a költségeket. Az amerikai törvények szerint az űrhajósoknak átfogó képzést kell teljesíteniük a konkrét szerepeikhez. A Blue Origin szerint az új Shepard utasait két napos képzésre készítik fel, amely a fizikai állapotra, vészhelyzeti protokollokra, a biztonsági intézkedések részleteire és a súlytalanság kezelésére összpontosít. Ezen kívül két támogató tag is van, akiket Crew Member Seven-nek hívnak: az egyik folyamatos útmutatást ad az űrhajósoknak, míg a másik a küldetés alatt fenntartja a kapcsolatot az irányító központtal.
A űrturizmus növekedése kritikákat váltott ki, amelyek szerint túl exkluzív és kör

