Gazdaság,  Hírek

USA és UK megállapodás a Trump által kivetett vámok csökkentéséről autókra és fémekre

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság közötti új kereskedelmi megállapodás részeként az amerikai kormány beleegyezett, hogy csökkenti a brit autókra kivetett importadót, valamint engedélyezi bizonyos acél- és alumíniumtermékek vámmentes behozatalát az országba. Ez a bejelentés jelentős megkönnyebbülést hoz az Egyesült Királyság kulcsfontosságú iparágainak, amelyek az új vámok miatt aggódtak. Donald Trump elnök januári hivatalba lépése óta számos új vámot vezetett be, és a mostani megállapodás részben válaszként érkezett ezekre a lépésekre. Azonban a brit termékek többségére továbbra is 10%-os vámot alkalmaznak, ami azt jelenti, hogy a kereskedelmi kapcsolatok alapvetően nem változnak meg azelőtt kialakult állapotokhoz képest.

A megállapodás bejelentését követően Sir Keir Starmer, a brit Munkáspárt vezetője a Jaguar Land Rover gyárában tartott beszédében úgy fogalmazott, hogy „ez egy fantasztikus alap”, amely védi a brit üzleteket és munkavállalókat, ezzel több ezer munkahelyet megóvva a kulcsfontosságú szektorokban, mint például az autógyártás és az acélipar. Starmer hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság számára az Egyesült Államok a legfontosabb szövetséges. Az elnöki hivatalban Trump kijelentette, hogy ez egy „nagy ügylet”, és védekezett azzal a kritikával szemben, hogy túlozza az ügylet jelentőségét. Az amerikai elnök úgy fogalmazott, hogy a megállapodás maximális keretek között működik, és a jövőben tovább bővítik majd.

A két ország közötti megállapodás értelmében az Egyesült Államok csökkenti az autókra kivetett importadót, amelyet Trump előző hónapban 25%-ra emelt, most pedig 10%-ra csökkentik évi 100,000 autóra. Ez kedvez a prémium autógyártóknak, mint a Jaguar Land Rover és a Rolls Royce, de a jövőbeni növekedést is korlátozhatja, mivel ez a szám körülbelül megegyezik az Egyesült Királyság tavalyi exportjával. Jonathan Reynolds, a brit üzleti titkár a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy az Egyesült Királyság néhány napon belül elveszíthette volna ezer számú munkahelyet az autógyártásban, ha nem születik meg a megállapodás.

Az acél- és alumíniumvámok, amelyeket Trump az év elején 25%-ra emelt, szintén csökkentésre kerültek, a brit miniszterelnöki hivatal tájékoztatása szerint. Az Egyesült Államok ezúttal kvótát állapít meg, mint ahogy az korábban is így volt. A két ország emellett megállapodott abban is, hogy mindkét fél legfeljebb 13,000 tonna marhahúst importálhat a másik országból, amely jelentős bővülést jelent az Egyesült Államok számára, mivel a korábbi 20%-os vám mellett 1,000 tonnára volt korlátozva a behozatal. Az Egyesült Államok szerint a megállapodás összesen 5 milliárd dolláros (3,8 milliárd font) „lehetőséget” teremt a kivitel számára, beleértve 700 millió dollárt etanolra és 250 millió dollárt egyéb mezőgazdasági termékekre.

A brit acélipari szövetség igazgatója, Gareth Stace üdvözölte a megállapodást, mondván, hogy „nagy megkönnyebbülést” hoz az acélipar számára. Más üzleti csoportok azonban óvatosabbak voltak. Duncan Edwards, a BritishAmerican Business vezérigazgatója megjegyezte, hogy bár a helyzet javult, a korábbi hetekhez képest nem mondható jobbnak. A brit ellenzéki pártok több részletet és alaposabb vizsgálatot kértek a Parlamentben, míg a Kormányzó Párt vezetője, Kemi Badenoch, kritikával illette a megállapodást, mondván, hogy az a brit fél vámcsökkentését jelenti, míg az Egyesült Államokban emelkednek a vámok.

Nigel Farage, a Reform UK vezetője viszont pozitívan értékelte a megállapodást, mint egy „előrelépést”, amely a Brexit előnyeit mutatja. A két ország kereskedelmi megállapodása régóta napirenden van, és Trump első elnöki ciklusában is közel álltak ahhoz, hogy aláírjanak egy mini-megállapodást. A jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokban még sok kérdés vár megoldásra, beleértve a gyógyszerek importjának megadóztatását, amelyet Trump többször is megemlített. Az Egyesült Királyság azon dolgozik, hogy szélesebb kereskedelmi megállapodást kössön az Egyesült Államokkal, miközben a kormányzat folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzet alakulását.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp92r2kvk74o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük