Hírek,  Technika

Az AI-t elutasító emberek

Sabine Zetteler határozottan ellenzi a mesterséges intelligencia (AI) használatát, és úgy érzi, hogy az AI által generált tartalom nem tükrözi az emberi értékeket. „Nem értem, miért olvasnék olyan dolgot, amit valaki nem volt hajlandó megírni” – mondja Zetteler, aki saját londoni kommunikációs ügynökségét vezeti, körülbelül tíz fővel a csapatában. Az ügynökség munkatársai között van teljes és részmunkaidős alkalmazott is. Zetteler hangsúlyozza, hogy számára a kreatív munka és az emberi kapcsolatok kulcsfontosságúak. „Minek küldjünk el valamit, amit nem mi írtunk? Miért olvasnánk újságot, amit robotok írnak, vagy hallgatnánk olyan zenét, amit AI hozott létre? Az, hogy kicsit több pénzt keressek azzal, hogy elbocsátom a titkárnőmet, aki négy gyereket nevel, teljesen értelmetlen számomra” – fogalmazott.

Zetteler nem egyedül van a mesterséges intelligencia elutasításában. Az AI elterjedése azután kezdődött igazán, hogy 2022 végén megjelent a ChatGPT. Azóta a szolgáltatás és annak sok riválisa rendkívül népszerűvé vált, havi több mint öt milliárd látogatással büszkélkedhet, a Semrush szoftvercég adatai szerint. Azonban az AI rendszerek, mint például a ChatGPT, jelentős mennyiségű energiát igényelnek a kiképzésükhöz, és az üzemeltetésük is energiaigényes. A Goldman Sachs egyik jelentése szerint egy ChatGPT lekérdezés majdnem tízszer annyi elektromosságot fogyaszt, mint egy Google keresés. Ez sok ember számára aggasztó tényező.

Florence Achery, a Yoga Retreats & More tulajdonosa szintén elutasítja az AI-t, részben a környezeti hatások miatt. „Az első reakcióm az volt, hogy az AI lélektelen, és ellentmond a vállalkozásom lényegének, amely a emberi kapcsolatokra épít” – mondta Achery, aki Londonban él. „Felfedeztem, hogy az AI működtetéséhez szükséges energiafogyasztás borzalmas, és nem hiszem, hogy az emberek tudatában vannak ennek.”

Zetteler elismeri, hogy tiszteletben tartja az AI által elérhető társadalmi előnyöket, de aggasztja a társadalomra gyakorolt szélesebb hatás. „Örülök, hogy az AI létezik a vak emberek számára, ha segít nekik cikkeket fordítani, és minden olyan dolog, ami valóban hasznos. De általánosságban nem hiszem, hogy hosszú távon jót fog tenni nekünk.” Arra a kérdésre, hogy aggódik-e, hogy a rivális cégek AI-t használnak, Zetteler így válaszolt: „Mint mindennek, pénzt spórolhatnék, ha a vonat helyett EasyJet járattal utaznék Milánóba. Ha a siker mércéje a profit, akkor az én nyereségem már most is elmaradónak tűnik, de mi van, ha a siker mércéje az, hogy mennyit járulunk hozzá a társadalomhoz és mennyire alszunk jól?”

Seattle-i lakos Sierra Hansen, aki közszolgáltatásokkal foglalkozik, szintén elutasítja az AI használatát. „A problémamegoldásra való képességünket károsítja az AI használata. Az agyunk segít megszervezni a napjainkat, nem pedig a ChatGPT-hez fordulunk, hogy elmondja, hogyan kezeljük a napirendünket” – mondja Hansen. „Ha zenét akarok hallgatni, nem kell AI, hogy elkészítse a tökéletes punk rock albumot számomra.”

Azonban nem mindenki engedheti meg magának, hogy elkerülje az AI-t. Jackie Adams, aki digitális marketinggel foglalkozik, eleinte a környezeti aggályok miatt ellenállt az AI használatának. „Hallottam az adatközpontok működtetéséhez szükséges energia mennyiségéről, és arról, hogy mennyi területet foglalnak el, és ez nem ült jól bennem” – osztotta meg tapasztalatait Adams. Azonban körülbelül egy évvel ezelőtt a marketingcég három kollégája elkezdte használni az AI-t, például a szövegírás és ötletgenerálás terén. Hat hónappal ezelőtt Adamsnak is alkalmaznia kellett az AI-t, miután azt mondták neki, hogy csökkentenie kell a költségvetését. „Elkerülni ezt már nem volt az én kezemben” – tette hozzá.

Adams most úgy érzi, hogy az AI használata nem lusta döntés. „Felfedeztem, hogy az AI segíthet a munkám javításában, például a szövegírás finomításában és fényképek szerkesztésében.” James Brusseau, a Pace University filozófia professzora, aki az AI etikájára specializálódott, úgy véli, hogy már elmúlt az az idő, amikor az emberek dönthettek az AI használatáról. „Ha tudni akarjuk, hogy egy döntést miért hoztak meg, emberekre van szükség. Ha ez nem érdekel minket, akkor valószínűleg AI-t fogunk használni” – mondta Brusseau. Adams elfogadta az AI használatát a munkájában, de még mindig szomorúan szemléli az AI növekvő hatását. „Még egy Google keresés is tartalmaz AI összefoglalót, és néhány e-mailben is van egy rövid összefoglaló. Így most már szinte úgy érzem, hogy nincs kontrollunk. Hogyan tudom mindezt kikapcsolni? Ez egyre csak fokozódik.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c15q5qzdjqxo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük