
Butch és Suni űrhajósok hazatértek a Földre
Kilenc hónapnyi űrbeli tartózkodás után a NASA asztronautái, Butch Wilmore és Suni Williams végre visszatértek a Földre. A SpaceX kapszulájuk gyors és látványos visszatérést hajtott végre a Föld légkörébe, mielőtt négy ejtőernyő kinyílt, és a tengerbe érkeztek Floridától nem messze. A visszatérő űrhajót egy delfincsoport kísérte, ami még különlegesebbé tette a landolást. Amikor a mentőhajó kiemelte a vízből a kapszulát, az asztronauták boldogan mosolyogtak és integettek, miközben segítettek nekik a hatchből való kijutásban, a csapat többi tagjával együtt, akik között ott volt Nick Hague asztronauta és Aleksandr Gorbunov űrhajós is. Steve Stich, a NASA kereskedelmi űrhajózás programjának vezetője a sajtótájékoztatón elmondta, hogy „a legénység remekül van”. Ezzel a misszióval véget ért egy olyan küldetés, amely eredetileg csak nyolc napra volt tervezve, ám technikai problémák miatt drámaian meghosszabbodott.
A Starliner űrhajó, amelyet Wilmore és Williams használt az International Space Station (ISS) elérésére, komoly műszaki nehézségekkel küzdött, így a NASA úgy döntött, hogy nem kockáztatja meg az asztronauták hazautazását. A Starliner végül üresen tért vissza a Földre szeptember elején, ezért új megoldás után kellett nézniük. A NASA a következő tervezett SpaceX repülést választotta, amely szeptember végén érkezett az ISS-re, két asztronautával a fedélzetén, így két helyet szabadítva fel Wilmore és Williams visszatéréséhez. A probléma csak az volt, hogy ez a misszió eredetileg hat hónapra volt tervezve, ami azt jelentette, hogy az asztronauták tartózkodása a világűrben mostanra már jóval hosszabbra nyúlt.
Wilmore és Williams végül örömmel fogadták a vártnál hosszabb űrbeli tartózkodást. Számos kísérletet végeztek az ISS fedélzetén, és űrsétákat is teljesítettek, Suni Williams pedig megdöntötte a női űrhajósok legnagyobb űrsétán eltöltött időrekordját. Az ünnepek alatt a csapat Mikulás kalapban és rénszarvasagancsokban öltözködött, hogy üdvözöljék a karácsonyt, amelyet eredetileg otthon szerettek volna tölteni. Habár az asztronautákat „rekedtnek” is nevezték, valójában sosem voltak valóban elzárva, hiszen az ISS-hez mindig voltak csatlakoztatott űrhajók, amelyek szükség esetén hazavitték volna őket és a fedélzeten tartózkodó összes embert.
Most, hogy az asztronauták végre hazaérkeztek, a NASA Johnson Űrközpontjába szállítják őket Houstonban, Texasban, ahol orvosi ellenőrzésen esnek át. A hosszú távú űrutazások komoly hatással vannak a testre, hiszen az asztronauták csonttömeget veszítnek, izomgyengeséggel küzdenek, és a vérkeringés is megváltozik. A folyadékok eloszlása is befolyásolhatja a látást. Az alkalmazott rehabilitációs program segít a test alkalmazkodásában a gravitációhoz, és a kapott edzésterv segít az asztronautáknak visszanyerni erejüket. A brit asztronauta, Tim Peake elmondta, hogy a visszatérés utáni napok különösen nehezek lehetnek. „A tested nagyszerűen érzi magát, olyan, mintha nyaralnál” – mondta. „De fontos, hogy fenntartsd az edzésprogramot, mert az űrállomáson való fittség nemcsak az űr miatt szükséges, hanem azért is, hogy felkészülj a Földön a gravitációs környezet kihívásaira.”
Wilmore és Williams a fedélzeten adott interjúikban azt mondták, hogy jól felkészültek a hosszabb tartózkodásra, de alig várták, hogy hazaérjenek. Suni Williams a CBS-nek nyilatkozva elmondta, hogy alig várja, hogy láthassa a családját és a kutyáit, valamint hogy újra a tengerbe ugorhasson. „Nagyon jó lesz otthon lenni és érezni a Földet” – mondta. Az asztronauták visszatérése nemcsak a saját életükre, hanem a tudományos közösségre és az űrkutatás jövőjére is komoly hatással lesz.

