
Ki Robert Prevost, az új XIII. Leo pápa?
A Szent Péter-bazilika erkélyéről bejelentett név előtt már a tömeg „Viva il Papa!” – azaz „Éljen a pápa!” – skandálásával ünnepelte az új pápát. Robert Francis Prevost, aki 69 éves, a katolikus egyház 267. pápája lesz, és Leo XIV néven ismertetik. Az Egyesült Államok első pápájaként történelmi jelentőséggel bír, ugyanakkor latin-amerikai kardinálisnak is tekintik, mivel hosszú éveket töltött misszionáriusként Peruban. Chicago-ban született 1955-ben, spanyol és francia-olasz származású szülők gyermekeként. Korai éveiben ministránsként szolgált, majd 1982-ben szentelték pappá. Három évvel később Peruba költözött, de rendszeresen visszatért az Egyesült Államokba, hogy lelkészként és prioraként dolgozzon szülővárosában. Perui állampolgársága is van, és sokan kedves emlékekkel gondolnak rá, mint olyan személyre, aki a marginalizált közösségekkel dolgozott és hidakat épített.
Leo XIV pápaként első szavaiban szeretettel emlékezett meg elődjéről, Ferenc pápáról. „Még mindig halljuk a fülünkben Ferenc pápa gyenge, de mindig bátor hangját, aki megáldott minket” – mondta. A tömeg örömére kijelentette: „Egyesülve, kéz a kézben Istennel, haladjunk előre együtt.” A pápa említette augusztini rendjének fontosságát is. 2014-ben Ferenc őt Chiclayo püspökévé nevezte ki Peruban, és jól ismert a latin-amerikai püspökök felügyeletéért felelős Dicasterium prefektusaként végzett magas szintű munkájáról. 2023 januárjában érsekké nevezték ki, és nem sokkal később Ferenc kardinálissá tette.
A figyelem most arra irányul, hogy Leo XIV milyen irányban folytatja elődje reformjait a katolikus egyházban. Prevost valószínűleg osztja Ferenc nézeteit a migránsokról, a szegényekről és a környezetről. John Lydon, egykori szobatársa, a BBC-nek úgy nyilatkozott Prevostról, mint „kibővült”, „helyénvaló” és „nagyon elkötelezett a szegények iránt”. Prevost saját háttéréről az olasz Rai tévének elmondta, hogy bevándorló családban nőtt fel. „Az Egyesült Államokban születtem… De a nagyszüleim mind bevándorlók voltak, francia és spanyol származásúak… Nagyon katolikus családban nevelkedtem, mindkét szülőm aktívan részt vett a plébániában” – osztotta meg.
Bár Prevost az Egyesült Államokban született, a Vatikán második amerikai pápaként említi őt, hiszen Ferenc argentin származású volt. Az utóbbi hónapokban úgy tűnt, hogy Prevost kihívások elé állította JD Vance, az Egyesült Államok alelnökének nézeteit. Az ő nevében egy közösségi média fiók megosztott egy posztot, amely kritikus volt a Trump-adminisztráció egy amerikai lakos El Salvadorba való deportálásával kapcsolatban, és egy kritikát is megosztott, amely Vance Fox News-nak adott interjújáról szólt. „JD Vance téved: Jézus nem arra kér minket, hogy rangsoroljuk mások iránti szeretetünket” – olvasható a posztban, amely a National Catholic Reporter cikkének címét ismételte.
Perui időszaka alatt Prevost sem tudta elkerülni a szexuális zaklatás botrányait, amelyek árnyékot vetettek az egyházra, bár püspöksége határozottan tagadta, hogy bármiféle eltussolásban részt vett volna. A Leo név választásával Prevost a társadalmi kérdések iránti elkötelezettségét fejezi ki, amit a szakértők is hangsúlyoznak. Az első Leo pápa, aki 461-ben uralkodott, találkozott Attila hun királlyal, és sikerült meggyőznie őt, hogy ne támadja meg Róma városát. A legutolsó Leo pápa 1878 és 1903 között vezette az egyházat, és jelentős munkát végzett a munkásjogok védelmében.
Seán Patrick O’Malley, a bostoni érsek a blogján azt írta, hogy az új pápa „olyan nevet választott, amelyet széles körben társítanak a társadalmi igazságosság örökségéhez, amely Leo XIII pápaságában élt, amikor a világban óriási felfordulások zajlottak, az ipari forradalom, a marxizmus kezdete és a széleskörű bevándorlás idején.” Leo XIV szexuális orientációval kapcsolatos nézetei még nem világosak, de egyes csoportok, köztük a konzervatív Kardiálisok Kollégiuma, úgy vélik, hogy ő talán kevésbé támogató, mint Ferenc. Az új pápa támogatta Ferenc döntését, amely lehetővé tette, hogy nők először csatlakozzanak a Püspöki Dicasteriumhoz. „Többször is láttuk, hogy az ő nézőpontjuk gazdagítja az eljárást” – mondta a Vatikáni Híreknek 2023-ban.
A múlt évben a klímaváltozásról szólva, Prevost bíboros úgy nyilatkozott, hogy itt az ideje, hogy „szavakról tettekre” lépjünk. Felhívta az emberiséget, hogy építsen „viszonyt a környezettel”. Konkrét intézkedéseket is említett a Vatikánban, beleértve a napelemek telepítését és elektromos járművek használatát. Anna Rowlands úgy véli, hogy a pápa „kicsit túlterhelt volt”, de a nyugalma is „intenzívebbé vált”. A katolikus egyház salfordi püspöke üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. Robert Prevost, aki Chicago-ban született, valóban történelmi pillanatot képvisel az egyház számára.
