Gazdaság,  Hírek

Miliband a globális együttműködés szükségességére figyelmeztet az energiahelyzet miatt

Ed Miliband, az Egyesült Királyság energiaügyi titkára, a globális energiaellátás kockázatainak csökkentésére szólította fel az országokat a londoni energia biztonságáról szóló kétnapos csúcstalálkozó megnyitóján. A rendezvényen több mint 50 kormánydelegátus, köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió képviselői is részt vesznek. Miliband figyelmeztetett arra, hogy az energia „fegyverré válása” komoly kockázatot jelent, ami egyértelmű utalás volt az orosz-ukrán háború következtében kialakult gázár-emelkedésre. A résztvevők a találkozón arról fognak tárgyalni, hogyan csökkenthetik az energiát fenyegető növekvő kockázatokat, amelyek többek között a háborúk miatt, a globális kereskedelmi háború következményeként, az extrém időjárás miatt, valamint a tengeralatti kábelek elleni támadások és a kiberháború következtében merülnek fel.

Miliband megnyitó beszédében elismerte a fosszilis energiahordozók szerepét az energiakombinációban, de világossá tette, hogy az Egyesült Királyság számára a jövő alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásokban rejlik. Hangsúlyozta, hogy ez nemcsak a klímaváltozás elleni küzdelem érdekében szükséges, hanem az energia biztonságának biztosításához is elengedhetetlen. A csúcstalálkozót az Egyesült Királyság és a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) közösen rendezi. Az IEA vezetője, Fatih Birol a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy a nemzetközi szinten növekvő „fragmentáció” miatt az országok nem képesek megoldani az energia biztonságát fenyegető legnagyobb kockázatokat. „Ahelyett, hogy együttműködésre törekednénk, azt tapasztaljuk, hogy az országok valóban kihívások elé állítják egymást. Szerintem a tartós megoldás az energia biztonsági kihívásokra a nemzetek közötti együttműködésen keresztül vezet,” tette hozzá.

Birol nem neveze meg konkrét országokat a kapcsolatok megszakadásáért, de megjegyezte, hogy az energiaárakat különösen sújtja az ukrán háború és Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborúja. A globális gázárak az orosz invázió után megugrottak, és azóta közel 50%-kal magasabbak a Covid előtti szinthez képest. Európa kezdetben a hiányt az Egyesült Államoktól vásárolt cseppfolyósított földgázzal pótolta, miután Oroszország ellen szankciókat vezettek be. Azonban ez a forrás most veszélybe került, mivel a blokknak és Trump elnöknek a kapcsolatai romlanak.

Mindezek ellenére az Egyesült Államok részt vesz a csúcstalálkozón, amit Birol „sikernek” értékelt. Azonban a Trump-adminisztráció éles kritikát fogalmazott meg a globális energiafelügyelet ellen, amely a tiszta energia népszerűsítésére és az olaj- és gáztermelés csökkenésének előrejelzésére helyezte a hangsúlyt. Számos agytröszt és kutató védi az IEA álláspontját, mondván, hogy a globális olajfogyasztás jövőjére vonatkozó fontos megállapítások terén az IEA megbízhatóbb előrejelző, mint a fosszilis energiahordozókkal foglalkozó vállalatok.

Miliband említette, hogy III. Károly király levelet olvasott fel, amelyben a király hangsúlyozta, hogy a tisztább energia felé való átmenet és a polgárok energiaellátásának biztonsága érdekében létfontosságú, hogy a nemzetek közötti tanulás és tapasztalatmegosztás ilyen csúcstalálkozók keretein belül valósuljon meg, különösen a globális dél és a Nemzetközösség országaiban. Az Egyesült Királyság kormánya azt tűzte ki célul, hogy 2030 végére a brit áramtermelés 95%-a tiszta energiaforrásokból származzon, ami jelenleg körülbelül 60%-ot tesz ki. Miliband a BBC R4 Today műsorában elmondta, hogy ez biztosítani fogja az alacsonyabb energiaárakat 2030-ra.

A találkozó során szóba kerültek a globális energiaátmenet kihívásai is, és a résztvevők hangsúlyozták, hogy a fenntartható energia jövője érdekében sürgeti az együttműködést és a közös cselekvést. Az energiaátmenet folyamata zajlik, és valószínűleg meghatározza ezt az időszakot, de nem zökkenőmentesen halad. Az olyan innovatív megoldások, mint a Springwell napelemfarm, amely 2800 focipálya méretű területet foglal el, és Ruandában az összes motorbiciklit elektromosra cserélni kívánó törekvések, mind hozzájárulnak a fenntartható jövő felé vezető úthoz. A globális energia jövőjének formálása érdekében elengedhetetlen, hogy a nemzetek együtt dolgozzanak, megbízható adatokat és információkat gyűjtsenek, hogy a lehető legjobb döntéseket hozhassák meg a jövő energiaellátásának biztosítása érdekében.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp8kr8k28z2o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük