Gazdaság,  Hírek

Starmer válasza Trump vámjaira: lassítani és gyorsítani egyszerre

A brit kormány vezetői a napokban komoly kihívásokkal néznek szembe, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy 10%-os vámot vezet be az Egyesült Államokba irányuló importokra, beleértve az Egyesült Királyságból érkező árukat is. A vámok emelkedése különösen aggasztó, mivel a válaszlépések már megkezdődtek Kína részéről is, amely újabb vámokat vetett ki az Egyesült Államokra. A brit miniszterek, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök és Rachel Reeves pénzügyminiszter, figyelemmel kísérik a helyzet alakulását, miközben próbálnak diplomáciai megoldást találni a kialakult válságra.

A helyzet nehezen kezelhető, hiszen a brit kormány eddig abban bízott, hogy sikerülhet elkerülni a vámok hatását, azonban a legfrissebb fejlemények ezt megváltoztatták. Starmer a vidéki rezidenciáján, Chequersben dolgozik, telefonálva próbálja megerősíteni a brit pozíciót az Egyesült Államokkal való kereskedelmi kapcsolatokban. A múlt hónapban Trump a Fehér Házban kifejezte, hogy lehetséges kereskedelmi megállapodásokat akar kötni, amelyek révén az Egyesült Királyság mentesülhetne bizonyos vámok alól. A brit kormány részéről egy 20 fős tárgyalócsapat dolgozik, amelyet Michael Ellam, a pénzügyminisztérium és a banki szektor veteránja vezet, aki a miniszterelnök üzleti tanácsadójával, Varun Chandrával és a kereskedelmi miniszterrel együtt próbálja előmozdítani a tárgyalásokat.

A tárgyalások során felmerültek olyan javaslatok, mint az elektromos járművekre vonatkozó szabályok lazítása, a technológiai cégekre kivetett adó módosítása, valamint az online biztonsági előírások áttekintése. Azonban, ahogy az amerikai kormány bejelentette a vámok bevezetését, a tárgyalások leálltak, és a brit kormány most várja, hogy Washingtonban milyen lépéseket tesznek az Egyesült Királysággal való kereskedelmi megállapodás ügyében.

A helyzet súlyossága miatt a brit kormány nem siet a válaszlépések megtételével. Egyes miniszterek szerint a vállalatok többsége, függetlenül attól, hogy nagy vagy kicsi, nem látja helyesnek a vámok bevezetését. Az üzleti szféra türelmesen várakozik, és a kormány is igyekszik megnyugtatni a vállalkozókat, hogy a válsághelyzet kezelésére többféle forgatókönyvet mérlegelnek. Eddig a kabinet egy titkos bizottság keretein belül foglalkozott a vámok hatásaival, de a válasz eddig inkább a kivárásra épült.

Miközben a kormány nem siet a saját vámok bevezetésével, az elkövetkező hetekben jelentős gazdasági intézkedések várhatóak. A pénzügyminiszter már tárgyalásokat folytat arról, hogy a kormány által bejelentett kiadások előrehozhatók-e, és hogy a régóta várt ipari stratégiát gyorsabban be lehet-e vezetni. A miniszterelnök csapata arra törekszik, hogy a globális bizonytalanságot kihasználva gyorsabb lépéseket tegyenek, hiszen tudják, hogy a brit gazdaság számára ez egy meghatározó pillanat lehet.

A kormány eddigi lépései azt mutatják, hogy a brit politikai vezetés nem akarja a helyzetet tovább súlyosbítani. A kereskedelmi háború kiterjedése és a vámok emelkedése új kihívások elé állítja az Egyesült Királyságot, amelynek piaca már így is rengeteg nehézséggel küzd. A brit kormány törekvése az, hogy elkerülje a kereskedelmi feszültségek fokozódását, és inkább a gazdasági növekedés elősegítésére összpontosítson.

A jövő héten Darren Jones, a pénzügyminiszter is nyilatkozni fog a helyzetről, és a kormány terveiről is többet megtudhatunk. Azonban a kérdés, hogy a brit kormány milyen mértékben tudja megvédeni az ország gazdaságát a külföldi vámok és kereskedelmi intézkedések hatásaitól, továbbra is nyitott. Az elkövetkező hetek kulcsfontosságúak lesznek, és a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a brit vállalkozások és a gazdaság védelmét biztosítsa a nemzetközi piacon.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük