
XIV. Leo pápa új korszakot hirdet a katolikus egyházban
A halál szomorúsága után az új kezdet öröme. A meleg májusi napfény még mindig magasan ragyogott az égen, amikor egy hangos kiáltás zúgott fel Szent Péter tér körüli utcákban. Az emberek meglepetten néztek egymásra, majd a telefonjaikra, amikor egy szűk kis utcában futni kezdtek a Vatikán felé. „Fehér füst, azt mondják, fehér füst!” – kiáltották. Amikor végül megérkeztek a térre, a fehér köd még mindig ott lebegett az Apostoli Palota bal oldalán, ahol 133 bíboros volt bezárva az előző nap óta, hogy megválassza az új katolikus egyházfőt. Amint a napfény átszűrődött a Szent Péter-bazilika apostolainak szobrain, és a harangok örömtelien zúgtak a téren, fiatalok és idősebbek keresték a helyüket a tömegben, míg egy csoport apáca kézen fogva próbálta elkerülni az újságírókat és kamerákat.
Kevesebb mint három héttel ezelőtt Ferenc pápa áldását adta a tömegre a Szent Péter-bazilika erkélyéről, és emlékének szelleme még mindig ott lebegett a téren. Szinte mindenki, akivel beszéltek, megemlítette Ferencet, és hangsúlyozta, hogy az új pápának követnie kell a nyomdokait. „Éppen most érkeztünk Amerikából” – mondta egy Amanda nevű nő a BBC-nek. „Olyan, mintha áldás lenne. Idejöttünk ezért, és itt van!” Ezt követően megjegyezte, hogy „isteni időzítés” volt. Két stílusos, húszas éveikben járó nő azt mondta, hogy „majdnem sírni fognak”. „Ez egy történelmi pillanat, őrület” – mondta az egyik, hozzátéve, hogy reméli, hogy az új pápa legalább olyan jó lesz, mint az előző. Ez a vélemény sokakban visszhangzott az utolsó percekben, mielőtt bejelentették Leo XIV pápát.
„Nem számít, honnan jön, amíg követi Ferenc nyomdokait, és egységet teremt mindannyiunk számára, katolikusoknak” – mondta egy francia nő, miközben ötéves gyermekeit terelte a tér elejéhez közel. Amikor Dominique Mamberti – a protodeákon, aki a híres „Habemus Papam” beszédet mondja a téren – megjelent az erkélyen, a Szent Péter tér zsúfolásig megtelt. Kérdő csend honolt, amikor Robert Francis Prevost nevét felolvasták. Azok, akik ismerik, talán már korábban is sejtették, hogy a Chicagóban született 69 éves bíboros, aki sok éven át misszionáriusként dolgozott Peruban, potenciális pápa lehet. Azonban a téren lévő emberek kezdetben zavarodottan néztek egymásra, és mivel a telefonhálózat teljesen lefagyott, nem tudtak utána nézni az interneten. Így hát a legelső benyomás, amit Leo XIV pápáról szereztek, az volt, ahogyan bemutatkozott a díszes erkélyről.
Láthatóan megindultan, fehér és piros miseruhájában, magabiztos, ha kissé akcentussal beszélő olaszul olvasta fel sokkal hosszabb beszédét, mint amit Ferenc pápa tett 2013-ban. „Szeretném, ha ez a békés üdvözlet eljutna minden szívhez, családhoz… és minden emberhez a világ körül. Legyen veletek a béke” – kezdte az új pápa, miközben a tér csendben hallgatta. Beszéde alatt sokszor tapssal fogadták, különösen, amikor a „béke” szót említette, amit kilenc alkalommal tett meg, és amikor a késő Ferenc pápára emlékezett. A beszéd egy spanyol nyelvű részét, amelyben Leo XIV visszaemlékezett perui időszakára, különösen nagy taps fogadta a tér különböző pontjain álló dél-amerikaiak részéről. A pápa hangsúlyozta az egység fontosságát, és a végén arra kérte a jelenlévőket, hogy egyesüljenek imáikban. Amikor el kezdte mondani az Ave Mariát, mély zúgás kelt a téren, ahogy az emberek követték, néhányan saját nyelvükön imádkoztak.
A tömeg lassan elindult kifelé a térről. Amikor elhaladtak egymás mellett, egy fiatal pár szorosan ölelkezett, mosolyogva. „Még mindig libabőrös vagyok” – mondta Carla, aki Barcelonából érkezett. „Az energia ragályos, fantasztikus – ez az első alkalom, hogy itt vagyunk, és számomra 100%-ban szürreális” – tette hozzá Juan, aki Ecuadorból érkezett, és sosem járt még a Vatikánban. Arra a kérdésre, hogy mit remél Leo XIV pápától, azt válaszolta: „Hogy a Szentlélek vezesse őt. Remélem, ez azt jelenti, hogy mindannyian együtt tudunk majd haladni.” Gemma, egy római lakos, elmondta, hogy még sosem hallotta Robert Prevost nevét, amíg nem találkozott vele az Instagramon. „A tér reakciója nem volt olyan meleg” – tette hozzá barátja, Marco. „Ha olasz lett volna, mindenki megőrült volna.” „De gyönyörű este volt, gyönyörű alkalom” – mondta Gemma. „Ez volt az első konklávém. És ez az új pápa még csak 69 éves, szóval ki tudja, mikor lesz a következő?” Ahogy a tér kiürült, a Vatikán körüli éttermek megteltek zarándokokkal, klérus tagjaival és turistákkal. A párok az utolsó szelfiket készítették el a bazilika előtt. Az Apostoli Palotában, amely most már megnyílt, Robert Prevost egy pillanatra magányosan imádkozott. Majd először lépett be a Sixtus-kápolnába Leo XIV-ként, a 267. pápaként. Észak-Írország katolikus közössége is reagált az új pápa megválasztására, míg a Salfordi római katolikus püspök üdvözölte az Egyesült Államok első pápájának megválasztását. A hagyományok szerint az újonnan megválasztott pápákat arra kérik, hogy változtassák meg nevüket. Leo XIV testvére, Louis pedig azt mondta, hogy semmi sem lesz már ugyanaz az ő kinevezése után. Robert Prevost sok perui számára büszkeséget jelent, akik úgy érzik, hogy ő képviseli az országukat.

