Gazdaság,  Hírek

A NASA megmentése önmagától – vajon a milliárdos a megfelelő választás?

Jared Isaacman, a milliárdos üzletember, ambiciózus vízióval rendelkezik az emberiség jövőjéről. 2021-ben vállalkozott első űrutazására, egy privát küldetés keretében, amelyért körülbelül 200 millió dollárt fizetett. Azóta márciusra azt a célt tűzte ki, hogy az űrutazás ne csupán a kiváltságos 600 ember számára legyen elérhető, akik eddig részt vettek az űrben – többségük NASA által foglalkoztatott hivatásos űrhajós. Isaacman nem titkolta, hogy szeretné, ha az űrutazás elérhetővé válna a tömegek számára, és nyilatkozataiban hangsúlyozta: „Szeretnénk, ha ez a szám 600 ezer lenne.” Az űrutazás iránti szenvedélye és a repülés iránti vonzalma vezette őt ehhez a döntéshez.

Isaacman, aki 1999-ben, mindössze 16 évesen alapította meg a saját pénzfeldolgozó cégét, azóta több űrmissziót is végrehajtott. Tavaly például egy továbbfejlesztett SpaceX kapszulával utazott, ahol végrehajtotta az első kereskedelmi űrsétát is. Ezen a küldetésen egy kísérleti űrruhát tesztelt, valamint egy új költségcsökkentő protokollt is kipróbált, amely lehetővé tette a űrhajó belépését és kilépését anélkül, hogy légzsilipet kellett volna használnia. Isaacman ikonikus fényképe, amelyen a világ lába alatt áll, azt mutatta, hogy ő nem csupán egy gazdag playboy, aki a Star Trek világát szeretné megélni, hanem valaki, aki a technológiai határokat kívánja feszegetni.

A legújabb hír, amely még nagyobb figyelmet keltett, hogy Donald Trump decemberben Isaacmant jelölte a NASA új vezetőjének. Ez a lépés felvetette a kérdést, hogy miért éppen őt választotta, és mit vár tőle, különösen, hogy Trump már korábban Elon Muskot is kormányzati szerephez juttatta, hogy 2 trillió dollárral csökkentse a szövetségi költségvetést. A NASA vezetője elnöki kinevezés, de a szenátus megerősítése is szükséges hozzá. Ha Isaacman kinevezését megerősítik, az újabb kérdéseket vet fel az emberiség jövőjével kapcsolatban az űrben, figyelembe véve a tömegek űrutazására vonatkozó vízióját.

Isaacman kinevezése jelentős hatással lehet a NASA jövőjére, ha az ő irányítása alatt a NASA még inkább a magánszektorra támaszkodik, mint eddig. A NASA korábbi vezetői sokféle háttérből érkeztek. Volt, aki hivatásos űrhajós volt, mások kormányzati tapasztalattal rendelkeztek, és voltak olyanok is, akik vállalkozói háttérrel bírtak, és a költségek csökkentésére törekedtek. Isaacman, Musk és Bezos új generációs milliárdosai azonban megkérdőjelezik a régi rendet az űrben, felgyorsítva az innováció ütemét és drámaian csökkentve az emberi űrutazás költségeit.

Isaacman kinevezésének napján egy nyilatkozatot tett közzé az X platformon, amelyben kifejtette vízióját: „Ez a második űrkorszak csak most kezdődött el. Elkerülhetetlen, hogy egy virágzó űrgazdaság alakuljon ki, amely lehetőségeket teremt számtalan ember számára, hogy az űrben éljenek és dolgozzanak…” A NASA-nál ő az új korszakot szeretné elindítani, ahol az emberiség igazi űrutazó civilizációvá válik.

Trump elnök, aki az Apollo holdraszállások óta az első, aki valóban cselekedett, elindította a NASA Artemis programját, amely célja, hogy embereket küldjön vissza a Holdra. Azonban a NASA rakétája, a Space Launch System (SLS) késlekedése és költségeinek megugrása mellett Musk és Bezos cégei, a SpaceX és a Blue Origin, újrahasználható, alacsony költségű Holdrakéták fejlesztésébe kezdtek. A NASA jövője szempontjából aggasztó, hogy a költségcsökkentésre irányuló erőfeszítések közepette Isaacman a NASA SLS rakétáját „felháborítóan drágának” nevezte, és úgy vélte, hogy a nagy űripari vállalatok gazdaságilag hatékonytalanok.

A NASA költségvetése a kongresszus által van ellenőrizve, és bár Trump pártja mindkét házban többségben van, a NASA költségvetése és a kapcsolódó munkalehetőségek sok államban fontos szerepet játszanak a helyi gazdaságban. Az iparági elemzők szerint a NASA-nak szüksége van a reformokra, és a közeljövő döntései meghatározzák az ügynökség jövőjét. Az űrkutatás régóta inspirálja az emberiséget, és a NASA eddigi teljesítménye is azt mutatja, hogy a világ adóssága van a NASA-nak. Az igazi kihívás azonban az, hogy a régi rendszert megújítsák, anélkül hogy elveszítenék a múlt eredményeit. Az elkövetkező hónapok során világossá válik, hogy Isaacman és Trump milyen irányba terelik a NASA-t, és hogy a magánszektor valóban mennyire fogja dominálni az űrkutatás jövőjét az Egyesült Államokban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cn93797z2dpo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük