Gazdaság,  Hírek

Starmer taktikája: lassítás és gyorsítás a Trump-vámokkal szemben

A brit politikai életben feszültségek és aggodalmak terjedtek el, mióta Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy 10%-os vámot vet ki minden importálásra, beleértve az Egyesült Királyságot is. Ezen kívül, bizonyos országok, köztük Kína, még magasabb vámokat is kaptak, ami tovább fokozta a feszültségeket a globális kereskedelemben. A brit miniszterek, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter, és Jonathan Reynolds üzleti miniszter, figyelemmel kísérik az eseményeket, amelyeket sokan történelmi jelentőségűnek tartanak. A miniszterek a kormányzati épületekben, sőt otthonaik kényelmében is követik az eseményeket, miközben próbálnak megoldásokat találni a kialakult helyzetre.

A brit kormány most arra összpontosít, hogy miként tudná enyhíteni a vámok okozta károkat, és esetleg kedvező megállapodást kötni az Egyesült Államokkal. Sir Keir Starmer, a brit munkáspárt vezetője, egy nyugodt hétvégét tölt a Chequers-i rezidenciáján, ahol telefonon próbál kapcsolatba lépni amerikai tárgyalókkal. A márciusi sajtótájékoztatón Trump felvetette a lehetőségét, hogy a brit importőrök mentesülhetnek a vámok egy részétől, ez azonban azóta nem valósult meg, és a tárgyalások szinte teljesen megakadtak. A brit kormány körülbelül húsz főből álló tárgyalócsapata, élükön Michael Ellammal, a kincstár és a banki szektor veteránjával, már jelentős tárgyalásokat folytatott az Egyesült Államokkal, de a vámok bejelentésével a helyzet bonyolultabbá vált.

Az amerikai kormány bejelentése nyomán a brit kormány most arra vár, hogy a Fehér Ház hajlandó-e újra tárgyalni a brit kérésekről. A helyzet bizonytalansága miatt a brit kormány nem ül tétlenül, és különböző forgatókönyveket mérlegel a következő lépésekről. Az elmúlt hetekben titkos kabinetbizottság is foglalkozott azzal, hogyan reagálhatna az Egyesült Királyság, ha Trump vámjai életbe lépnek. Azonban most, hogy ezek a vámok már életbe léptek, a brit kormány válasza inkább visszafogott, és a jövőbeli válaszokat egyelőre az üzleti szektorra bízzák, amelytől visszajelzéseket kérnek.

Az üzleti szektorban a kormányzat eddig nem tapasztalt erős ellenállást a vámokkal szemben, ami azt jelzi, hogy a vállalatok felkészültek voltak a vámok bevezetésére. A miniszterek próbálnak bizalommal fordulni az üzleti élethez, és az eddigi reakciók azt mutatják, hogy a vállalatok nagy része nem látja szükségét a kormányzati válaszok sürgetésének. A kormányzati tisztviselők egyetértenek abban, hogy a brit gazdaságban jelentős munkahelyek forognak kockán, és ez is hozzájárul a kormány óvatos megközelítéséhez.

Bár a kormány nem siet a saját vámok bevezetésével, és a közvélemény is csendesebb, mint ahogy azt sokan várták, a miniszterek tisztában vannak azzal, hogy a globális kereskedelemben bekövetkező változásokra reagálniuk kell. A kormány jelenlegi tervei nemcsak az amerikai vámok körüli helyzetre összpontosítanak, hanem a brit ipar fejlesztésére is. A pénzügyminiszter például arra figyel, hogy a kormány által bejelentett költségvetési intézkedések miként gyorsíthatók fel, és van-e lehetőség a régóta várt ipari stratégiák előrehozatalára.

A kormányzati tisztviselők azt is hangsúlyozzák, hogy ez a helyzet nemcsak Trump miatt alakult ki, hanem a globális gazdasági környezet folyamatosan változó dinamikája következtében. A brit kormánynak tehát nemcsak a vámokkal kapcsolatos kérdésekkel kell foglalkoznia, hanem a gazdasági növekedés előmozdításával is. A közelgő kihívások és a versenyképesség fenntartása érdekében a brit kormányzatnak sürgősen cselekednie kell, hogy a lehető legjobban reagáljon a globális gazdasági környezet változásaira.

A kormány eddig sok esetben próbálkozott a helyzet kezelésével, de a vámok bevezetése után a helyzet sokkal bonyolultabbá vált, mint azt korábban gondolták. A jövőbeli lépések és intézkedések még nem tisztázottak, de a brit kormánynak sürgősen cselekednie kell, hogy a gazdasági következmények minimalizálása érdekében hatékony válaszokat találjon. Ahogy a politikai táj folyamatosan változik, úgy a brit kormányzatnak is fel kell készülnie a gyors döntéshozatalra, hogy megvédje az Egyesült Királyság gazdasági érdekeit.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük